Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Bobica Blog 2024-05-05

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – simptomi, dijagnoza, terapije i prevencija. Pročitajte iskustva i savete.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest je polno prenosiva i može izazvati brojne tegobe, a u retkim slučajevima može dovesti i do ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Šta su kondilomi?

Kondilomi su izrasline na koži i sluzokoži, najčešće u genitalnoj i analnoj regiji. HPV virus inficira epitelne ćelije, što dovodi do pojave bradavica. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnijih stanja, poput raka grlića materice.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se obično manifestuju kao mekane, izdužene izrasline beličaste ili ružičaste boje. Kod žena se najčešće javljaju na velikim i malim usnama, dok kod muškaraca se nalaze na penisu ili okolini anusa. U početku su mali, ali mogu narasti i postati voluminozni.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a ponekad je potrebno i histološko ispitivanje. Važno je naglasiti da virus ne može biti otkriven analizom krvi, jer ostaje ograničen na površinu sluzokože.

Metode lečenja

Postoji više načina lečenja kondiloma, uključujući:

  • Krioterapija – zamrzavanje tečnim azotom
  • Laser – efikasno uklanjanje unutrašnjih kondiloma
  • Hirurško uklanjanje – za veće i upornije promene
  • Topikalne kreme – primenjuju se direktno na bradavice

Važno je napomenuti da terapija leči samo vidljive promene, ali ne i sam virus, pa su recidivi česti.

Prevencija i vakcinacija

Kao preventivna mera, dostupne su vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Primena vakcine pre početka seksualnog života pruža najbolju zaštitu. Vakcine se daju u tri doze i efikasne su u sprečavanju infekcije.

Zaključak

Kondilomi su česta pojava, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, mogu se kontrolisati. Ključno je konsultovati stručnjaka i ne paničariti ukoliko se otkrije infekcija. Preventivne mere, poput vakcinacije i redovnih pregleda, mogu značajno smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.